kartuş kuruması yada donması nedir ne yapılmalı?

kartuş kuruması yada donması nedir ne yapılmalı?

Bu yazıya başlamadan önce kısa bir kartuş tanımı yapmak isterim. kartuşu tanıyınca konuya biraz daha hakim olacaksınız. kartuşun ağız kısmında gözlerimiz ile göremediğimiz ortalama 150-200 gözenekten oluşur ve içerisi tamamen sünger kaplıdır. içerisinde mürekkep bulunan bu süngere su veya her hangi başka bir sıvı temasında sünger köpüklenir ve yazmaz. bu yüzden yazıda tarif edeceğim hususlara dikkat etmelisiniz.

 

Bir çay Tabağına ılık su koyun içerisinde kartuşu koyun fakat koyacağınız su belirttiğim çizgiyi geçmemeli. geçerse sünger suyu emer ve süngerde köpüklenme yapacaktır. eğer köpüklenme yaparsa yazmaz ve kartuşa iç temizlik yapılması gerekir ve bunu sizler ev ortamında yapamazsınız çünkü ayrıca vakum makinesinde emdirilmesi gerekecektir.

 

bu işlemden sonra 4-5 peçeteyi üst üste  bir masa üstüne koyun ve kartuşların ağız kısımı peçeteye temas edecek şekilde peçetenin üzerine koyun. peçetenin su ve mürekkebi emdiğini göreceksiniz. sonrasında temizleyip yazıcıya takın ve çıktı almayı deneyin.

 

Önemli Not: Eğer kartuş da derin tıkanıklık söz konusu ise bu yöntemler işe yaramayacaktır. dolum atölyelerinde buhar tabancaları ve vakum makineleri ile açılmaktadır. zor durumda kalmamız için küçük bir yöntemdir. ayrıca o an acil çıktı almak için yapıyorsanız bilgisayarınız da yazıcılara girip oradan yazıcınızın tercihlerine girip koyu mod’a alırsanız çıktınızı biraz daha kaliteli almanıza yarayacaktır.